Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Urszula

Znaczenie imienia Urszula Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Urszula

Urszula jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa ursa (niedźwiedzica).

Znaczenie imienia Urszula

Urszula posiada dość zrównoważony charakter, najczęściej jest miła i wesoła, ale potrafi nagle wybuchnąć i dotkliwie zranić słowami. Nie lubi mówić o swych uczuciach i przeżyciach, wobec czego niewielu dobrze ją zna. Nie lubi za to, kiedy ktoś jej wydaje rozkazy. Jest pełna wdzięku i taktu, choć czasem pokazuje pazur.

Rodzina i miłość

Co prawda śni o księciu z bajki, który zrozumie ją w pół słowa, ale nie czeka na niego wiecznie. Jest stała i wierna. To kobietą wyjątkowa i otwarta na wszelkie formy wzbogacające współżycie dwojga kochających się ludzi.

Życie towarzyskie

Często interesuje się sportem – najlepiej wyczynowym. Jest to dla niej krzywdzące, ale sama otacza się taką aurą. Jeśli jednak wyczuje wzajemny respekt w relacjach, znajomości układają się znośnie.

Praca i kariera zawodowa

Potrafi rozwiązywać szybko i skutecznie problemy, do tego odznacza się przedsiębiorczością i zaradnością. Oryginalna, przebojowa i impulsywna – niestety również niezdecydowana i ulegająca słomianemu zapałowi. Wyróżniają ją zdolności menedżerskie i kierownicze.

Predyspozycje zawodowe

Urszula sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. Odpowiadają jej również te zawodu gdzie posiada choćby niewielką namiastkę władzy: medycyna, pedagogika, wychowanie.

Imieniny

Urszula imieniny obchodzi 29 maja, 21 października, 21 listopada.

Patroni

Św. Urszula – męczennica znana z legend. Nie chcąc poślubić poganina, uciekła statkiem z dziesięcioma dworkami i zginęła z nimi pod Kolonią, umęczona przez Hunów. Bł. Urszula Ledóchowska – zakonnica. Żyła w latach 1865–1939. Pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w Polsce, Rosji, Szwecji i Danii. Papież Jan Paweł II w 1983 roku dokonał jej beatyfikacji w Poznaniu.

Odmiany imienia Urszula

Ula, Uleńka, Ulka, Urszulka, Usia, Uśka

Formy obcojęzyczna

Ursula (łac., ogólnie przyj. forma), Ursula, Ursola, Ursuline, Orsola (ang.), Ursula, Ursel (niem.), Ursule (fr.)

Nazwiska od imienia Urszula

Orszulak, Orszulek, Orszulski, Urszulek, Urszulski

Znani imiennicy

Urszula Dudziak – wokalistka jazzowa Urszula Sipińska – piosenkarka Urszula Trawińska-Moroz – śpiewaczka operowa Urszula Włodarczyk – lekkoatletka

Przysłowia

Urszula, Kordula do pieca przytula. Od Urszuli śnieżniej oczekuj koszuli. Od świętej Urszuli to się chłopiec do dziewczyny przytuli.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Beżowy, 1, agat