Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Józef

Znaczenie imienia Józef Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Józef

Józef to imię pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od biblijnego Józefa, syna Jakuba i Racheli. Powstało od słów Jo (skrót od Jahwe, Bóg) i josaf (przydać). Oznacza: niech przyda Jahwe (Bóg), czyli: niech Bóg pomnoży (rodzinę).

Znaczenie imienia Józef

Dla niego najważniejsza jest rodzina i tradycyjne wartości. Nigdy nie oczekuje rewanżu, gdyż jest altruistą. Intryguje swoim zachowaniem otoczenie. Cechuje go duża kultura osobista, szlachetność i łagodność. Nie przemęcza się dla kariery, chociaż pragnie sporych zarobków. Nawet, jeśli miałoby mu to przynieść straty.

Rodzina i miłość

Nie kieruje się swoimi potrzebami, nie daje również ponieść się porywom czy pokusom. Jeśli jednak trafi na odpowiednią kobietę, która zaakceptuje go, takim jakim jest – okazuje się, że Józef posiada bardzo sentymentalną duszę. Józefowi zdarza się w ostateczności założyć rodzinę. Nie jest kłopotliwy, czasem tylko ciężko z nim wytrzymać. Moralność Józefa opiera się na tradycyjnej. Posiada niezwykłą energię i zapał do pracy, dlatego nawet po powrocie z biura nie usiądzie w kapciach przed telewizorem, ale natychmiast się czymś zajmuje.

Życie towarzyskie

Wydaje się mało ruchliwy i flegmatyczny, ale potrafi dobrze się bawić, wykazując się przy tym wielkim dynamizmem oraz skłonnością do szaleństw. Często też traktuje ludzi jak niegodnych jego przyjaźni, płytkich i niezbyt wartościowych. Tylko im potrafi pokazać swe prawdziwe oblicze. Czy to radość, czy to gniew – każda reakcja jest u niego pod pełną kontrolą. Tworzy wokół siebie krąg wybrańców, którzy mogą poznać wszystkie jego sekrety. Ma niewyparzony język i często znajduje się w kłopotliwych sytuacjach.

Praca i kariera zawodowa

To suwerenna jednostka, z trudem podporządkowująca się przełożonym. Interesuje się tym, co tajemnicze, zakryte przed wzrokiem większości, a nawet mistyczne. Ceni sobie spokojne życie, lubi się kształcić, ale nie ma większych ambicji.Uczciwy i konsekwentny w swych działaniach Józef sprawia wrażenie dobrego pracownika. Za bardzo zagłębia się we wszystkie możliwe drogi rozwiązania, a wystarczyłoby, aby zaufał intuicji. Wszelkie naciski i ponaglenia wobec Franciszka wywierają odwrotny efekt do zamierzonego – jego trzeba otaczać uznaniem, zaufaniem oraz przyjaźnią, a świetnie poradzi sobie z zadaniem.

Predyspozycje zawodowe

Józef najlepiej radzi sobie w służbach mundurowych, dziennikarstwie i rzemiośle oraz w zawodach związanych z muzyką i literaturą.

Imieniny

Józef imieniny obchodzi 29 stycznia, 4, 14, 15, 18 lutego, 1, 12, 19, 29 marca, 17 kwietnia, 1 maja, 12, 23, 28 czerwca, 4 lipca, 25, 27 sierpnia, 18 września, 3, 22 października, 14, 25 listopada.

Patroni

Św. Józef – cieśla z Nazaretu, opiekun Jezusa Chrystusa, symbol prawości i opiekuńczości, wzór ojca i męża. Od 1879 roku jest patronem całego Kościoła Powszechnego. Św. Józef jest również patronem wielu krajów i miast, zakonów, drwali, stolarzy, cieśli, robotników, rzemieślników oraz wszystkich ojców.

Odmiany imienia Józef

Józefek, Józeficzek, Józek, Józiek, Józik, Józinek, Józio, Józiu, Józuś

Formy obcojęzyczna

Joseph (ogólnie przyjęta forma), Ioseph, Joseph, Iosephus, Josephus (łac.), Josif (gr.), Josef, Josephus (niem.), José (hiszp.), Giuseppe, Beppe, Peppe (wł.), Iosif, Osip (ros.), Josef, Jozef (czes., słowac.), Jouzapas, Juozas, Juzas (litew.), Juuso, Joose, Jooseppi (fiń.).

Nazwiska od imienia Józef

Józefacki, Józefak, Józefczak, Józefek, Józefiak, Józeficz, Józefik, Józefiński, Józefkowicz, Józeforski, Józefowicz, Józefowski, Józefski, Józewicz, Józewski, Józiewicz, Józkowski, Józofiak, Józwiak, Józwiński, Józwowicz, Jóźwiak, Jóźwiakowski, Jóźwicki, Jóźwiczek, Jóźwik, Jóżwiński, Jóźwiuk

Znani imiennicy

Józef Glemp – kardynał, prymas Polski Józef Ignacy Kraszewski – pisarz Józef Oleksy – polityk Józef Piłsudski – marszałek Polski Józef Poniatowski – książę, marszałek Francji Józef Stalin – dyktator Związku Radzieckiego Józef Wybicki – pisarz i polityk, autor słów do Mazurka Dąbrowskiego Giuseppe Verdi – kompozytor włoski Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI

Przysłowia

Józefowa cnota jaśniejsza od złota. Gdy na Józef bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie. Gdy na Józka bociek siędzie, mrozu więcej już nie będzie. Na Józefa pogoda, będzie w polu woda. Na Józefa pięknie, zima prędko pęknie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 8, kryształ górski