Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Lucjan

Znaczenie imienia Lucjan Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Lucjan

Lucjan to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od słowa lux (światło) co oznacza: urodzony o brzasku dnia.

Znaczenie imienia Lucjan

Chociaż emanuje wewnętrznym spokojem, miewa nieraz chaotyczne i gorączkowe reakcje. W swych działaniach jest bardzo wytrwały i pracowity. Jest pełen entuzjazmu i niebanalnych pomysłów. W każdej sytuacji potrafi się odnaleźć, z każdej opresji wyjść cało. Potrzebuje wsparcia przyjaciół i walczy o ich względy. Sprawia wrażenie błyskotliwego, pełnego humoru.

Rodzina i miłość

Za łatwo ulega emocjom, dużą wagę przywiązując do uczuć, dlatego żywo reaguje. Narzuca wysoki poziom i szybkie tempo życia. W sprawach poważnych, domowych, odpowiedzialnych przydają mu się wszystkie zdobyte podczas wypraw umiejętności. Chociaż krępują go wszelkie więzy, w małżeństwie czuje się dobrze.Na każdym polu działań życiowych zachowuje ten sam wysoki poziom bycia i poważnie traktuje każde obowiązki.

Życie towarzyskie

Dlatego pomimo zdecydowanie pozytywnej aury wokół siebie i dobrodusznego charakteru, ma niewielu przyjaciół. Przede wszystkim Lucjan poszukuje uznania i poklasku – robi wokół swojej osoby wiele szumu i nigdy nie przechodzi niezauważony. Zdarza mu się jednak odcinać od znajomych i udawać w miejsce odosobnienia, aby poddać analizie to, co przeżywa.Ten skryty i tajemniczy mężczyzna często intryguje. Do tego ma bogate życie wewnętrzne, płodny umysł i ciekawą powierzchowność.

Praca i kariera zawodowa

Jest przy tym wyjątkowo wytrwały i uparty. To bardzo cierpliwy i dokładny mężczyzna, który konsekwentnie zmierza do celu. Lucjan nie lubi dwuznacznych sytuacji i niedomówień. Gdy już wybierze miejsce pracy, jest szanowany i ceniony przez przełożonych, a koledzy mają go za „równego”. Jest radosny, pomysłowy i niezwykle ruchliwy – swoje zamierzenia realizuje dzięki systematycznej pracy. Daje mu to możliwość pełnego zaangażowania się w powierzone obowiązki.

Predyspozycje zawodowe

Lucjan świetnie poradzi sobie jako księgowy, artysta, plastyk, rzemieślnik i budowniczy.

Imieniny

Lucjan imieniny obchodzi 7, 20, 25 stycznia, 11 lutego, 27 maja, 13 czerwca, 26 października.

Patroni

Św. Lucjan – kapłan i męczennik z Antiochii. Jego zasługą jest oczyszczenie tekstu Pisma Świętego oraz dosłowna interpretacja Biblii. Ścięty w 312 roku na rozkaz cesarza Maksymiana.

Odmiany imienia Lucjan

Lucek, Lucio, Lucjanek, Lucjanuszek, Lucjanuś, Lucjunio, Lucjuszek, Lucuś, Lucysiek

Formy obcojęzyczna

Lucianus (łac.), Lucian (ang., niem.), Lucien (fr.), Luciano (hiszp., wł.), Ljucjan (ros.), Lucijan, Lukian, Lukijan (połud.-słow.).

Nazwiska od imienia Lucjan

Lucerski, Lucewicz, Luciński, Luckiewicz, Lucyjanowski, Lucykowicz, Luczkowski, Luczykowski, Luczyński

Znani imiennicy

Lucjan Błaszczyk – tenisista stołowy Lucjan Grabowski – astronom Lucjan Rydel – poeta i dramatopisarz Lucjan Żeligowski – generał Luciano Pavarotti – włoski śpiewak, tenor

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Pomarańczowy, 7, koral