Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Kacper

Znaczenie imienia Kacper Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Kacper

Imię Kacper pochodzi z języka perskiego (Gathaspar) i oznacza skarbnika.

Znaczenie imienia Kacper

To mężczyzna o niezwykle bogatym wnętrzu. W sferze zawodowej najważniejsze są dla niego twórczość oraz swoboda. Kacper panicznie unika odtrącenia i wyśmiania, dlatego częściej marzy o miłości, niż walczy o wybrankę. Posiada duże zdolności organizatorskie. Jest niezbicie przeświadczony, iż życie powinno się toczyć wokół niego. W miłości długo boi się zaangażować.

Rodzina i miłość

Seks stanowi więc dla niego nie tyle ważną formę bliskości z ukochaną osobą, co najważniejszą deklarację uczuć i zadowolenia. Zapewnia przecież ukochanej wszystko – czułość, miłość, dobrobyt, spokój – nie wyobraża sobie, iżby mogło jej czegokolwiek brakować. Bywa, iż szybko zakłada rodzinę, ale jeśli nie otrzyma odpowiedniej dozy czułości i nie będzie nieustannie zapewniany o tym, że jest kochany – odejdzie szukać zrozumienia i akceptacji gdzieindziej. Ramiona żony stanowią dla niego odskocznię od trudów dnia codziennego. To dobry i troskliwy mężczyzna, mógłby tylko częściej otwierać się i rozmawiać z partnerką o swych uczuciach. Nie umie i nie chce czekać na odpowiedni moment, ulegając tym samym zwierzęcemu instynktowi.

Życie towarzyskie

Chociaż i taka forma spędzania wolnego czasu nie jest mu obca. Przyjaciół dodatkowo nie przysparzają mu nadmierne wymagania wobec innych. Znajomi cenią go za poczucie humoru i wyznawane zasady, zgodne z ogólną etyką. Dla tych, którzy obdarzą go prawdziwą sympatią i zaufaniem, staje się wiernym i oddanym kompanem. Nie znosi także konfliktów i sporów – potrafi dyplomatycznie pogodzić zwaśnione strony. Nie toleruje cwaniactwa i matactwa.

Praca i kariera zawodowa

Nie jest to tchórz, ale pełen zapału oraz entuzjazmu mężczyzna, bardzo niekonwencjonalny. Chętnie pomaga kolegom i obce mu są złośliwości bądź zazdrość. Jego zaletami są cierpliwość, przebiegłość, dar dyplomacji i ogromna siła przekonywania. Niestety Kacper nie znosi porażek i nie potrafi przegrywać. Czasu i wysiłków nie szczędzi jedynie dla swoich pasji. Doskonale sprawdza się w roli agitatora, przywódcy czy polityka.

Predyspozycje zawodowe

Kacper chętnie wybiera zawody, w których coś się dzieje, np. lotnik, podróżnik, piosenkarz albo sportowiec.

Imieniny

Kacper imieniny obchodzi 2, 6 stycznia, 12 czerwca, 26 września, 28 grudnia.

Patroni

Kacper, jeden z Trzech Króli – według Nowego testamentu, mędrzec za Wschodu, który wraz z Melchiorem i Baltazarem przybyli do Betlejem, aby oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Złożyli oni dary: mirrę, kadzidło i złoto, które symbolizować miały kapłaństwo, męczeństwo i władzę duchową. Zginęli śmiercią męczeńską. Na cześć Trzech Króli, na drzwiach domów wierni wypisują ich inicjały i kolejny rok, aby strzegli ich mieszkańców przed wszelkim złem.

Odmiany imienia Kacper

Kacio, Kacpercio, Kacpereczek, Kacperek, Kacperuś

Formy obcojęzyczna

Caspar, Casparus, Gasparus (łac.), Casper, Gaspar, Gasper, Jasper, Kasper (ang.), Caspar, Kaspar (niem.), Gaspard (fr., hiszp.), Gaspare, Gasparo (wł.), Kasper (ros.), Kašpar (czes.), Gašpar (słowac.), Gašpar, Kašpar, Gašper (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Kacper

Kacperek, Kacperkiewicz, Kacperski, Kacprowicz, Kacprowski, Kacprzak, Kacprzycki, Kacprzyk, Kacprzykowicz, Kacprzykowski, Kacprzyński

Znani imiennicy

Kacper Kochanowski – brat Jana Kochanowskiego, podstarości radomski, pisarz ziemski sandomierski Kacper Kuszewski – polski aktor

Przysłowia

Kacper straszy wszystkich wokoło, ale ma problemy ze szkołą.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 9, topaz