Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Henryk

Znaczenie imienia Henryk Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Henryk

Henryk to imię pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się od słów heim (dom) i richi (bogaty, potężny). Imię to oznacza: właściciel bogatego domu lub władca bogatego kraju.

Znaczenie imienia Henryk

Henryk jest opanowanym i ambitnym mężczyzną. Nie przejmuje się opinią i żyje po swojemu. W miłości czuły i delikatny. To czuły i wrażliwy mężczyzna. Nie znosi za to cwaniactwa. Henryk to wymarzony pracownik – sumienny, solidny i spokojnie wypełniający swe obowiązki. Brak mu dostatecznie silnej woli i zdecydowania.

Rodzina i miłość

Jest co prawda bardzo zmysłowym mężczyzną, ale niestety całkowicie kontroluje swoje uczucia, a niekiedy wręcz je hamuje. Chłodno ocenia sytuacje, sam będąc mimo to dobrym przykładem głębokiego przeżywania uczuć i zaangażowania w związek. Dba zatem o sprawy finansowe, na czym świetnie się zna, oraz organizacyjne w życiu domowym. Ważne jest, aby spotkał odpowiednią kobietę, której uda się nad nim zapanować i sprowadzać od czasu do czasu do parteru z wyżyn jego ego. Nie potrafi uwodzić i przekonywać, a w jego logicznym umyśle wszystko jest dużo prostsze. Dla wybranki swego serca jest w stanie bardzo wiele zrobić, ale gdy dojdzie do sformalizowania związku i nastaje szara rzeczywistość – Henryk niechętnie uczestniczy w życiu swych bliskich. Do utrzymania spokoju wewnętrznego potrzebna jest mu nieustanna aprobata otoczenia.

Życie towarzyskie

Nie zapomina o swych bliskich znajomych nawet wtedy, gdy udaje się w kolejną podróż, aby odkryć sens istnienia i własnej drogi. Szybko staje się dowódcą grupy, a dla każdego jej członka jest życzliwy. Początkowo odgrywa nieśmiałego, ale po bliższym poznaniu okazuje się stanowczym, pewnym siebie i dominującym mężczyzną. Trzeba pamiętać, iż nie rani celowo. Jest bardzo dumny i każde niepowodzenie głęboko przeżywa. Nie pogardzi spokojnym spacerem lub piknikiem. Często poświęca się dla bliskich znajomych – lubi pomagać i służyć.

Praca i kariera zawodowa

Jego działania cechują uporządkowanie oraz systematyczność. Chętnie angażuje się w zbiorowe przedsięwzięcia. Henryk to urodzony szczęściarz i sympatyczny lekkoduch. Fascynuje się nieznanym, nowym i niezbadanym. Często prywatne życie planuje ze znacznym wyprzedzeniem. Jest cholerykiem, który nie ma czasu kierować się intuicją, po prostu działa szybko ocenia sytuację i podejmuje właściwą decyzję.Henryk nie jest ideałem współpracownika i obce mu są zasady partnerstwa.

Predyspozycje zawodowe

Henryk bardzo dobrze poradzi sobie w zawodzie inżyniera, budowniczego, mechanika, rzemieślnika oraz politologa.

Imieniny

Henryk imieniny obchodzi 17, 19, 20, 25 stycznia, 15, 19 lutego, 2, 8, 16 marca, 10 kwietnia, 10, 18 czerwca, 12, 13, 15 lipca, 2 września, 2, 4 listopada, 5 grudnia.

Patroni

Św. Henryk – patron Finlandii. Z królem szwedzkim Erykiem IX udał się na podbój Finlandii gdzie pozostał w celach ewangelizacyjnych. Został okrutnie zamordowany w 1160 roku na jeziorze Kyulo przez miejscowego chłopa, którego ukarał ekskomuniką za morderstwo.

Odmiany imienia Henryk

Heniek, Henio, Heniu, Heniuchna, Heniulek, Heniuszek, Heniuszka, Heniuś, Heniutek, Henry, Henryczek, Henryś, Heńko

Formy obcojęzyczna

Henricus (łac.), Harry, Harrison, Henry, Hendrick (ang.), Heinrich, Henrik (niem.), Henri (fr.), Enrique, Enriquez (hiszp.), Enrico, Arrigo (wł.), Genrih (ros.), Jindřich, Hynek, Jindra, Jindřiška (czes.), Henrich, Enrik, Hynek (słowac.), Henrih, Henrik, Heno, Henko (połud.-słow.), Enrikas, Henrikas, Henrichas (litew.), Aalto, Heikki, Henrikki (fin.).

Nazwiska od imienia Henryk

Hendrych, Hendrychowski, Hendrycki, Hendrykowski, Henrych, Henrykiewicz, Henrykowski, Henrysiak, Henryszewski

Znani imiennicy

Henryk III Walezy – król polski Henryk Chmielewski – znany jako Papcio Chmiel, rysownik Henryk Dąbrowski – generał, twórca Legionów Polskich we Włoszech Henryk Dobrzański – major, dowódców pierwszej jednostki partyzanckiej w czasie II Wojny Światowej, pseudonim Hubal Henryk Firlej – prymas Henryk Sienkiewicz – pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Henryk Sucharski – major, dowódca obrony Westerplatte Harrison Ford – amerykański aktor filmowy Henry Fonda – amerykański aktor filmowy Henry Ford – amerykański przemysłowiec, otworzył pierwszą na świecie taśmę produkcyjną w fabryce samochodów Enrique Iglesias – piosenkarz

Przysłowia

Rex Henricus spłatał Polsce psikus. Od świętego Henryka noc umyka, a Najświętsza Rodzina już sporo dnia przyda. Henryk zapowiada mamie, że gdy podrośnie pisarzem zostanie.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 9, szmaragd