Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Dorota

Znaczenie imienia Dorota Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Dorota

Dorota to imię pochodzenia greckiego, od słów doron (dar) i theos (bóg). Oznacza: ta, która przyszła na świat jako dar boży.

Znaczenie imienia Dorota

Chętnie udowodni swoją wartość innym. W miłości jest wierna, oddana i stała. Cechy te pozwalają jej stawić czoło trudnym sytuacjom. Z łatwością zjednuje sobie ludzi, ale nie jest lojalna.Dorota jest zaradną, pracowitą i rozsądną kobietą. Nie zadowala się byle kim – często nie docenia tego, co ma na wyciągnięcie ręki. Niestety zapomina przy tym o byciu ludzką. Obdarza bliskich prawdziwą przyjaźnią, ale na ogół pozostaje skryta i trzyma się na dystans.

Rodzina i miłość

Zrobiłaby więc wszystko, aby pozbyć się z niego zwierzęcych popędów oraz uniesień. Można być pewnym, że jeśli powie, iż kocha, to tak jest. Jest dumna i dość despotyczna, ale za to wierna i oddana. Rodzinna, ale sprawia wrażenie pochłoniętej pracą. Dokona wszystkiego, jeśli spełni się jej marzenie o miłości. Oprócz opieki i przewodnictwa, także luksusu, przepychu, poczucia niezależności.

Życie towarzyskie

Ceni osoby bliskie jej sercu, ponieważ nie ma ich wielu. Wcześnie dojrzewa i staje się samodzielna, przez co nie pozwala sobie w kaszę dmuchać! Zdarza się jej wykorzystywać znajomości do interesów, ale raczej tego unika, ponieważ ceni każdego przyjaciela. Dorota ma tendencję do mówienia ludziom brutalnej prawdy prosto w oczy, bez owijania w bawełnę. Z trudem wybacza wyrządzone jej krzywdy i jest pamiętliwa. Niestety nie cieszy się nadmiarem sympatii otoczenia, ponieważ wysoko zadziera głowę, lubi rozkazywać i jest przepełniona majestatycznym chłodem. Jej metodyczność i praktyczność zapewniają Dorocie powodzenie w życiu towarzyskim – oczywiście wśród osób na odpowiednim poziomie społecznym.

Praca i kariera zawodowa

Sprawia pozory pewnej siebie, ale w rzeczywistości łatwo się załamuje. Po za tym nie cierpi ona rozgłosu i przebywania w tłumie ludzi.Niezwykle urocza kobieta, zawsze uśmiechnięta i pogodna.Posiada wiele cech idealnego pracownika.Ta władcza i niezależna kobieta zawsze dokładnie analizuje swoje działania i decyzje.Dorota jest bardzo aktywną kobietą, spełnia się głównie w działalności patriotycznej i społecznej.

Predyspozycje zawodowe

Dla Doroty idealny zawód to aktorka, prawniczka, bizneswoman.

Imieniny

Dorota imieniny obchodzi 6 lutego, 6, 25 czerwca, 7, 8 sierpnia, 3, 5 września, 30 października.

Patroni

Św. Dorota – córka rzymskiego senatora. Zginęła w obronie chrześcijaństwa za czasów cesarza Dioklecjana. Została ścięta mieczem za próbę nawrócenia Teofila, wielkiego prześladowcy chrześcijan. Jest patronką położnic. Błog. Dorota z Mstowów – żyła w latach 1347-94. Miała liczne potomstwo. Po śmierci męża się kazała zamurować w celi przy kościele w Kwidzynie.

Odmiany imienia Dorota

Dora, Dorcia, Dorka, Dorotka, Dosia, Dosieńka

Formy obcojęzyczna

Dorothea, Dora (ogólnie przyj. forma), Dorothy (ang.), Dorothée (fr.), Dorothea, Dorothee (niem.).

Nazwiska od imienia Dorota

Dorociak, Dorocikowski, Dorociński, Dorocki, Doroczyński, Dorodziński, Dorosiewicz, Doroszewicz, Doroszewski, Doroszkiewicz, Dorotkiewicz, Dorotkowicz, Dorotniak, Dorotyn, Doroziński, Dorożyński

Znani imiennicy

Dorota Idzi – pięcioboistka Dorota Kamińska – aktorka Dorota Kwiatkowska – aktorka Dorota Pomykała – aktorka Dorota Segda – aktorka Dorota Stalińska – aktorka

Przysłowia

U Dosi nic nie uprosi. Na dzień świętej Doroty ma być śnieg pod płoty. Święta Dorotka wypuszcza skowronka za wrotka.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 1, topaz