Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Magdalena

Znaczenie imienia Magdalena Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Magdalena

Magdalena jest to imię pochodzenia hebrajskiego. Oznacza kobietę pochodząca z miejscowości Magdala (obecnie El-Me-dżel) – miasta położonego na północny zachód od Tyberiady nad jeziorem Genezaret w Palestynie, zwanego Migdal-Nunaja (Wieża Ryb). W Polsce występuje od XIII wieku.

Znaczenie imienia Magdalena

Z natury jest wrażliwa na ludzką niedolę, ale nie poświęca działalności altruistycznej wiele czasu i sił. To bardzo twórcza oraz odpowiedzialna kobieta. Przyjaciół zdobywa z trudnością. To osoba bardzo towarzyska, lubiąca się bawić i przyjmować gości. Osiąga liczne sukcesy w życiu.

Rodzina i miłość

Nie oznacza to, iż nie jest czuła i zmysłowa! Wybranek jej serca nie będzie miał na co narzekać, chociaż egzaltacji uczuć nie doświadczy. Jednakże jej dom nie byłby związany z jednym miejscem, a rodzina musiałaby ciągle się przeprowadzać. Dba zarówno o swój wizerunek, wnętrze, jak i otoczenie. Posiada w sobie wielkie pokłady miłości i czułości, do których jednak ciężko się dostać.

Życie towarzyskie

Czuje się jednocześnie gorsza od innych i stara się na każdym kroku udowodnić, iż posiada jednak wielką wartość. Wielką sztuką jest zdobyć jej zaufanie. Gdy mija pierwszy gniew, staje się małą, słabą kobietką, spragnioną miłości i czułości. Ma spore problemy w porozumiewaniu się z ludźmi, ponieważ mało mówi a wymaga pełnego zrozumienia.

Praca i kariera zawodowa

Nie załamuje się, ale zdwaja swe wysiłki i jeszcze aktywniej działa, kiedy los jej nie sprzyja. Nigdy nie odpuszcza. Ma niestety skłonności do leniuchowania, powolnego reagowania i nieustannego odkładania wszystkiego na później. Marzą jej się zaszczyty, majątek oraz władza, dlatego preferuje zawody twórcze, jak aktorstwo, muzyka, rzemiosło lub dające możliwość kariery, jak własny biznes, marketing, handel czy gastronomia.

Predyspozycje zawodowe

Magdalena dobrze czuje się w zawodach, w których jest nienormowany czas pracy i dowolny sposób wykonania zadania.

Imieniny

Magdalena imieniny obchodzi 13, 27 maja, 1 czerwca, 22 lipca.

Patroni

Św. Maria Magdalena (Św. Maria z Magdali) – według Nowego Testamentu kobieta uwolniona przez Jezusa od złych duchów, obecna później przy jego ukrzyżowaniu na Golgocie. Pierwsza osoba, której ukazał się Jezus po zmartwychwstaniu.

Odmiany imienia Magdalena

Madzia, Magda, Magdalenka, Magdunia, Magdusia, Magduszka, Magduś, Magdzia, Lena, Lenka

Formy obcojęzyczna

Magdalena (łac.), Magdalene, Magdalen, Madeline (ang.), Magdalene (niem.), Madeleine (fr.), Magdalena (hiszp.), Maddalena, Lena (wł.), Magdalina (ros.), Magdalena, Magda (czes.), Magda, Lena, Lenka (słowac.), Magdalena, Magda, Mande, Lenka (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Magdalena

Magdalanka, Magdaleński, Magdalewicz, Magdalewski, Magdaliński, Magdalski, Magdański, Magderowicz, Magdewicz, Magdowski, Magdulski, Magdziak, Magdziarski, Magdziarz, Magdzicki, Magdzik, Magdziński

Znani imiennicy

Magdalena Abakanowicz – artystka plastyczka Magdalena Cielecka – aktorka Magdalena Gessler – restauratorka Magdalena Mołek – dziennikarka Magdalena Pokora (Magda Femme) – piosenkarka i aktorka Magdalena Samozwaniec – pisarka, poetka Magdalena Schejbal – aktorka Magdalena Umer – piosenkarka, dziennikarka, reżyser, wykonawczyni poezji śpiewanej Magdalena Zawadzka – aktorka

Przysłowia

Gospodyni Magda, co ty będziesz jadła? Groch się nie urodził, kapusta przepadła. Na Marię Magdalenę pogoda – pszczółek wygoda, a jak słota – to lichota. Gdy Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma. Dobre i to, jak mówiła Magda.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Fioletowy, 4, opal