Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Tomasz

Znaczenie imienia Tomasz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Tomasz

Tomasz jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa toma (podwójny, bliźniak). W Polsce nadawane jest od XII wieku.

Znaczenie imienia Tomasz

Jest sprawiedliwy, pracowity i o szlachetnej naturze. Nie warto próbować wywierania na niego wpływu czy udzielać mu rad – jest odporny i sprzeciwia się dla zasady. Kocha swój dom i rodzinę, dla nich robi bardzo wiele, nie daje jednak sobą kierować. Tomasz otacza bliskich troską, oddaniem oraz autentyczną miłością.

Rodzina i miłość

Zdarza mu się wyznawać podwójną moralność – nie radzi sobie z przestrzeganiem wyznawanych zasad. Razem stworzą doskonały związek nie tylko dusz, ale i ciał. Mocno przywiązuje się do bliskich i czuje się za nich odpowiedzialny. To dusza towarzystwa, która przyciąga wzrok i skupia na sobie uwagę kobiet z otoczenia.

Życie towarzyskie

Wobec każdego jest uśmiechnięty, otwarty i sympatyczny – to jednak pozory bardziej skomplikowanej i cholerycznej natury. To pewny i wierny przyjaciel, ale zbyt męczący w swych dążeniach do przejęcie kontroli nad wszystkimi ludźmi. Czasem ciężko z nim wytrzymać, ponieważ nie przyjmuje poglądów innych i miewa zmienne humory. Wzbudza raczej niechęć w towarzystwie, ponieważ jest przemądrzały i zarozumiały, ponadto nie pozwala sobie drwić ani łamać zasad i norm postępowania.

Praca i kariera zawodowa

Tomasz to sumienny oraz solidny pracownik – szczyt marzeń niejednego szefa. Chociaż sprawia takie wrażenie, nie jest jednak hipokrytą. Pewne dziedziny jego życia musi jednak cechować trwałość, np. Chętnie się uczy, przejawia nawet pewien zapał do zdobywania wiedzy, ale nie poszukuje książkowych wiadomości.

Predyspozycje zawodowe

Tomasz dobrze radzi sobie w takich zawodach jak polityk, dziennikarz, reżyser, biznesmen.

Imieniny

Tomasz imieniny obchodzi 28 stycznia, 7 marca, 14 maja, 22 czerwca, 3 lipca, 22, 23 września, 2, 19 października, 18 listopada, 21, 29, 30 grudnia.

Patroni

Św. Tomasz – Apostoł z Galilei. Głosił Ewangelię wśród Partów, Medów i Persów. W swej apostolskiej misji dotarł do Indii. Zginął śmiercią męczeńską w Kalaminie w Indiach. Patron Indii oraz architektów, budowniczych, stolarzy i geodetów. Św. Tomasz Becket – angielski kapłan i mąż stanu. W roku 1162 otrzymał godność arcybiskupa Canterbury. W wyniku intryg popadł w niełaskę króla. Został zamordowany na stopniach swej katedry. Jest patronem Anglii. Św. Tomasz z Akwinu – włoski zakonnik i teolog. Wstąpił do zakonu dominikanów, został uczniem św. Alberta Wielkiego. Napisał wielotomowe dzieło, które do dziś stanowi podstawę obowiązującego systemu teologicznego, zwanego tomizmem. Patron teologów i szkół katolickich.

Odmiany imienia Tomasz

Tom, Tomaszek, Tomcio, Tomek, Tomeczek, Tomi, Tomko, Tomuś

Formy obcojęzyczna

Thomas (łac.), Thomas, Tom (ang.), Thomas (niem.), Thomas (fr.), Tomas (hiszp.), Tomaso, Tommaso, Masaccio, Masolino (wł.) Foma (ros.), Tomáš (czes., słowac.), Toma, Tome, Tomo, Tomaž (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Tomasz

Tomala, Tomalak, Tomalczyk, Tomalik, Tomalski, Tomankiewicz, Tomankowski, Tomanowicz, Tomański, Tomasiak, Tomasik, Tomasiewicz, Tomasiuk, Tomaski, Tomaszczuk, Tomaszczyk, Tomaszewicz, Tomaszewski, Tomaszkiewicz, Tomaszowicz, Tomaszuk, Tomaszyk, Tomaszyński, Tomczak, Tomczański, Tomczuk, Tomczycki, Tomczyk, Tomczykiewicz, Tomczykowski, Tomczyński, Tomecki, Tomeczek, Tomicki, Tomiczek, Tomkiewicz, Tomkalski, Tomkowiak, Tomkowicz, Tomkowski

Znani imiennicy

Tomasz Adamek – bokser Tomasz Gollob – żużlowiec Tomasz Kammel – dziennikarz Tomasz Lis – dziennikarz Tomasz Stockinger – aktor Thomas Alva Edison – amerykański wynalazca Thomas Young – angielski fizyk i lekarz Tom Cruise – aktor amerykański Tom Hanks – aktor amerykański

Przysłowia

Nie powiadaj, Toma, co się dzieje doma. Lepszy Tomasz niż Jadam. Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa. Mówił święty Toma, że najlepiej doma. Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Niewierny Tomasz. Na świętego Tomasza wyrasta w polu pasza.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Niebieski, 4, agat