Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Bolesław

Znaczenie imienia Bolesław Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Bolesław

Bolesław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: bardzo sławny lub ten, który ma zdobyć większą sławę.

Znaczenie imienia Bolesław

Bolesław jest pełen temperamentu. Potrafi robić dziesięć rzeczy naraz, i to robić dobrze. Woli zaczynać od nowa. Prezentuje wszystko to co męskie może być w mężczyźnie. Bardzo szybko się męczy i wycofuje, jeśli jakieś zajęcie staje się zbyt absorbujące. Jest rozsądny, staranny oraz zapobiegliwy. Jest osobą życzliwą, koleżeńską i pogodną. Często osiąga znaczną pozycję społeczną, ponieważ ludzie go cenią. To awanturnik, który chętnie stoczy bój z całym światem.

Rodzina i miłość

Kobieta, która chce związać swe życie z Bolesławem, powinna dawać mu odczuć, że nie jest on centrum świata i nie powinien zawsze „zgrywać ważniaka”.Spokój działania, czarujący sposób bycia i wrodzony urok sprawiają, że Bolesław z łatwością zdobywa kobiece serca.Bolesław jest bardzo pewnym siebie chłopakiem, który nie uznaje sprzeciwu ani nie słucha porad. W uczuciach jest dość narwany i poszukuje przygód. Jest szalenie rodzinny, poświęci wszystko dla swoich najbliższych. Nie pozwala sobie na przygody niezgodne z jego przekonaniami. Życie z nim nie jest łatwe, ale też nie niemożliwe!. Nie oznacza to, iż chętnie okazuje uczucia – pozostaje dość powściągliwy.

Życie towarzyskie

Bolesław jest niezbicie przeświadczony, iż życie powinno się toczyć wokół niego. Nie zawsze można zrozumieć jego postępowanie. Potrafi dobierać sobie bliskie otoczenie i środowisko, które okaże mu sympatię, jakiej potrzebuje, aby pokonywać okresowe załamania. Jeśli pomaga innym, to tak, aby nikt tego nie widział. Posiada mimo to zdecydowanie szlachetną naturę, jest sprawiedliwy oraz uczciwy, przez co cieszy się szacunkiem i uznaniem znajomych. Dzięki temu jest ogólnie lubianym oraz szanowanym człowiekiem.Bolesław nie jest duszą towarzystwa ani idealnym kompanem rozmów czy spotkań przy piwie. Dąży do zgody i potrafi przyznać się błędu.

Praca i kariera zawodowa

Nie zrażają go trudności. I prawie zawsze osiąga to, co zamierzył! Jest bardzo cierpliwy – spokojnie wykonuje swoje obowiązki i poświęca konieczną ilość czasu na osiągniecie celu. Bolesław interesuje się naukami historycznymi, wojskiem, sztukami walki oraz życiem wielkich ludzi czynu – czerpie z tego inspiracje do swojej ścieżki kariery. Porażki nie załamują go. Nie lubi mimo to postępować według schematów oraz kroczyć utartymi przez innych ścieżkami – to nieugięty indywidualista, który sam najlepiej wie, czego chce. Nie jest przy tym ciekawski – sprawia nawet wrażenie celowo rezygnującego z zagłębiania się w to, co nie jest dla niego przeznaczone. Jest to mężczyzna otwarty na nowe wyzwania i chętny do podjęcia każdego zlecenia. Zdecydowanie jednak na każdy temat ma swoje zdanie i poglądy.

Predyspozycje zawodowe

Bolesław sprawdza się w zawodach, w których wymagane są obowiązkowość i elastyczność umysłu takich jak dyplomacja i wojskowość.

Imieniny

Bolesław imieniny obchodzi 29 stycznia, 12, 28 czerwca, 23 lipca, 19 sierpnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Bolesław

Bolech, Boleczek, Bolek, Bolko, Boleś, Bolo, Boluś

Formy obcojęzyczna

Boleslas (ang., fr.), Boleslaus, Bunzel (niem.), Boleslao (hiszp., wł.), Boleslav (połud.-słow)

Nazwiska od imienia Bolesław

Bolech, Bolechowski, Bolecki, Bolek, Bolesławski, Bolesta

Znani imiennicy

Bolesław Chrobry (966-1025) – król Polski Bolesław Krzywousty (1085-1138) – król Polski Bolesław Leśmian (1878-1937) – poeta Bolesław Prus (właściwie Aleksander Głowacki, 1847-1912) – pisarz Bolesław Śmiały (1039-1081) – król Polski

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Beżowy, 8, agat