Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Krzysztof

Znaczenie imienia Krzysztof Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Krzysztof

Krzysztof jest to imię pochodzenia greckiego, od słów Christos (Chrystus) i phero (nieść). Oznacza: niosący (w sobie), wyznający Chrystusa.

Znaczenie imienia Krzysztof

Często bywa pionierem w wybranej dziedzinie lub odkrywcą. Nigdy się nie załamuje na widok przeszkód. Posiada choleryczną osobność, jednakże o dość łagodnej odmianie.Ryzyko jest mu obce, chociaż Krzysztof nie jest tchórzem. Nie ulega przy tym wpływom i jest obiektywny. Bardzo ważnym miejscem dla niego jest dom rodzinny.

Rodzina i miłość

Dąży do stworzenia domu, w którym będzie czuł się doceniany, zasypywany pochwałami oraz wyrazami szczerego oddania i uczucia. Jest mężczyzną pełnym ogłady, dobrze wychowanym i dość tajemniczym – kobiety go lubią. Rodzina ma dla Krzysztofa jednak bardzo duże znaczenie. Praktycznie jednak podchodzi do związków, traktując je poważnie. Krzysztof potrzebuje czuć się zdobywcą i samcem alfa.

Życie towarzyskie

To wierny i oddany przyjaciel, ale lubi podporządkowywać znajomych sobie. Krzysztof to dobry obserwator – wiele rozumie i mądrze ocenia ludzi. Cechują go bowiem olbrzymia energia, witalność i rozmach.Dla przyjaciół – Boguś! Ten typ nie stroni od znajomych, a przy tym kocha wesołe i nieskomplikowane życie. Krzysztof jest jednak przede wszystkim bardzo pogodnym mężczyzną, o dużej kulturze osobistej i ogładzie towarzyskiej.

Praca i kariera zawodowa

Krzysztof jest typem kontrolera, sam niechętnie bierze się do pracy, za to zdecydowanie woli nadzorować poczynania innych. Prawie nigdy się nie denerwuje i nie daje ponieść emocjom. Jego głos przez lata przyzwyczaił się już do lodowatego tonu. Działa bardzo powoli, ale pewnie i rozważnie. Brak mu dostatecznie silnych aspiracji i nie lubi się zbytnio przemęczać. Jest dość nieuważny w podejmowaniu decyzji.

Predyspozycje zawodowe

Realizuje się tam, gdzie cenione są pomysły, innowacyjność i zdobywanie uznania odbiorców. Nie jest stworzy no pracy biurowej, monotonnej, systematycznej i wymagającej wysiłku fizycznego.

Imieniny

Krzysztof imieniny obchodzi 2, 15 marca, 14 kwietnia, 25 lipca, 20 sierpnia, 25 września, 1, 31 października.

Patroni

Św. Krzysztof – (III w.) męczennik, żołnierz rzymski. Zmarł ok. 250 roku. Patron podróżnych, marynarzy, automobilistów i kierowców. Św. Krzysztof – kapłan wł. z XII wieku. Jako jeden z pierwszych przystał do św. Franciszka z Asyżu.

Odmiany imienia Krzysztof

Krzych, Krzysiek, Krzysio, Krzyszek, Krzysztofek, Krzyś

Formy obcojęzyczna

Christophorus (łac.), Christopher (ang.), Christoph, Christof, Kristoff, Christoffer (niem.), Christophe (fr.)

Nazwiska od imienia Krzysztof

Krzychala, Krzychalski, Krzychowiak, Krzychulski, Krzysiak, Krzysicki, Krzysiczek, Krzysiewicz, Krzysiński, Krzystkiewicz, Krzystkowicz, Krzysztofek, Krzysztofiak, Krzysztofowicz, Krzysztofowski, Krzysztofski, Krzysztoforczyk, Krzysztoforek, Krzysztoforowicz, Krzyszakowski, Krzyszkiewicz, Krzyszowicz, Krzysztak, Kzysztkowicz, Krzyśkowicz, Krzyśniak

Znani imiennicy

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) – poeta Krzysztof Cugowski – wokalista zespołu Budka Suflera Krzysztof Daukszewicz – satyryk Krzysztof Hołowczyc – mistrz Europy w rajdach samochodowych Krzysztof Ibisz – prezenter telewizyjny i dziennikarz Krzysztof Kolumb (1451-1506) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator Krzysztof Krauze – reżyser i scenarzysta filmowy Krzysztof Krawczyk – piosenkarz, kompozytor Krzysztof Skiba – lider zespołu Big Cyc Krzysztof Włodarczyk – bokser Krzysztof Zanussi – reżyser

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Brązowy, 4, jaspis