Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Hilary

Znaczenie imienia Hilary Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Hilary

Hilary to imię pochodzenia łacińskiego wywodzące się od słowa hilaris (wesoły, pogodny). Oznacza osobę wesołą, o pogodnym usposobieniu.

Znaczenie imienia Hilary

Jest towarzyski, sympatyczny, otwarty na dyskusję. Posiada mimo to bardzo przyjazną naturę. Potrafi przyznać się do błędu czy winy, dlatego szybko zdobywa zaufanie oraz sympatię. Ma skłonności do nadmiernej krytyki i wygórowanych wymagań. W życiu kieruje się prostymi zasadami – stawia na stabilność, odpowiedzialność oraz uczciwość. Często miewa kłopoty w rozruszaniu się, dlatego liczy na pomoc innych. Choleryk i ekstrawertyk w jednym.

Rodzina i miłość

To poważny mężczyzna, poważnie podchodzący do życia, dlatego z trudem przychodzi mu okazywanie uczuć i ujawnianie emocji.Hilary to niezwykle uroczy i czarujący mężczyzna – zapewne dlatego, iż posiada w sobie sporo cech kobiecych.Nie jest o to podejrzewany, ale spełnia się w roli męża, głowy rodziny i ojca idealnie. Potrzeba wiele wysiłku, aby stało się inaczej. Zarówno miłość, jak i nienawiść dojrzewają w nim długo, za to są trwałe.Wierny i oddany, chociaż czasem dość szorstki, posiada jednak serce pełne miłości i czułości. Jeśli przezwycięży niebezpieczeństwa swego charakteru będzie świetnym małżonkiem i ojcem zapewniającym rodzinie bezpieczeństwo.

Życie towarzyskie

Hilary jest egocentrykiem i nie liczy się z odczuciami innych. Pozostaje wierny przyjętym ideałom. Nie zapomina poniesionych krzywd tym bardziej, iż nie potrafi obiektywnie spojrzeć na bieg wydarzeń. To nie przysparza mu wielu przyjaciół. Brak mu obiektywnej oceny zdarzeń i osób, dlatego bywa bardzo niesprawiedliwy. Można na nim polegać naprawdę w każdej sytuacji. Zawsze gotowy nieść pomoc, daje podstawy, aby na niego liczyć.

Praca i kariera zawodowa

Zdarza mu się przejmować dowodzenie nad grupą, ponieważ drzemią w nim zdolności przywódcze. Niestety interesuje się zbyt wieloma rzeczami na raz i wszystko próbuje zrobić w jednym czasie – zdarza się, iż pracodawcy zarzucają mu niedbalstwo i chaotyczność. Posiada spory refleks i gwałtownie reaguje. Wybiera zawody, w których może pozostać niezależnym – brak nadzoru, dyscypliny oraz nienormowany czas pracy to podstawowe wytyczne. Jest to mężczyzna posiadający talent i duże poczucie niezależności. Większość uważa raczej, iż wtrąca się w nieswoje sprawy. Często zatem bywa pionierem w jakiejś wybranej dziedzinie i odkrywa nieznane dotąd ludzkości rejony.

Predyspozycje zawodowe

Hilary najlepiej czuje się pracując przy sprawach niezwykłych i tajemniczych. W związku z tym świetnie poradzi sobie w zawodach takich jak: dziennikarz, reporter, archeolog lub pisarz science-fiction.

Imieniny

Hilary imieniny obchodzi 11, 13, 14 stycznia, 13 lutego, 16 marca, 5 maja, 21 października.

Patroni

Św. Hilary z Akwilei – biskup Akwilei. Śmierć męczeńską poniósł wraz ze swym diakonem Tacjanem za panowania cesarza Numeriana.

Odmiany imienia Hilary

Hilarek, Hilaruś, Hilek, Hilunek, Hiluniek, Hiluś, Hilcio, Hilko

Formy obcojęzyczna

Hilarius, Hylarius, Ylarius (łac.), Hilary (ang.), Hilarius, Hilar, Gläres (niem.), Hilaire (fr.), Hilario (hiszp.), Ilario, Ilaro, Ilarino (wł.), Ilarij (ros.), Hilar, Hilarius (czes., słowac.), Hilarij, Hilarije, Ilario (połud.-słow.), Hilaras, Ilaras, Ilarijus (litew.), Ilarios (gr.), Vidor, Hiláriusz (węg.), Ilari (fiń).

Nazwiska od imienia Hilary

Hilarczyński, Hilarecki, Hilarewicz, Hilarowicz, Hilarski

Znani imiennicy

Hilary Majewski – architekt miejski Łodzi Hilary Szpilowski – architekt, budowniczy, wykładowca

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Zielony, 1, ametyst