Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Dominik

Znaczenie imienia Dominik Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Dominik

Dominik to imię łacińskie oznaczające mężczyznę poświęconego Bogu. Pochodzi od słowa dominicus, które oznacza: pański, należący do Boga.

Znaczenie imienia Dominik

Lepiej sobie radzi w sprawach zawodowych niż sercowych. Wobec nowopoznanych osób zachowuje dystans i stawia wysokie wymagania swym znajomym. Potrafi załagodzić każdy spór i posiada szlachetną naturę. Niestety brak mu systematyczności i pracowitości, ale za to dokonuje cudów.Dominik jest trochę myślicielem, a trochę aktywistą. Budzi podziw u kobiet. Jest za to pracowitym i sprawiedliwym mężczyzną. Będzie dobrym ojcem.

Rodzina i miłość

Ma silną potrzebę miłości, ale jeszcze silniej pragnie doznań zmysłowych i cielesnych. Jest przy tym bardzo uczuciowy, czasem nawet za bardzo, przez co przypisuje mu się pewną kobiecą delikatność i wrażliwość. Jest bardzo męski, uwodzicielski i posiada skuteczny urok, dlatego nie narzeka na brak powodzenia i problemy w podbojach sercowych. Ma dominującą osobowość, przyciąga uwagę swoim zachowaniem oraz wyjątkowością i z typową dla siebie lekkością podbija serca płci przeciwnej. Dominik nie ufa ludziom, a już tym bardziej kobietom. Potrzeba wiele wyczucia, aby utrzymać go przy sobie i wydobyć z niego to, co skrywa głęboko. Mimo refleksyjnej natury doskonale oddziela życie duchowe od materialnego, dlatego nie zapomina o zapewnieniu swoim bliskim bytu.

Życie towarzyskie

Dominik aktywnie uczestniczy w tym, co się wokół niego dzieje. Wiecznie młody – na długie lata zdobywa oddane grono przyjaciół i wielbicieli. Chętnie pomoże, udzieli porady, pocieszy. Lubi otaczać się ludźmi, chociaż jego główną motywacją, jest chęć przewodzenia grupie. Zdobywa oddanych przyjaciół do grobowej deski. Lepiej jednak nie próbować tego samego na nim i uważać, aby nie zdobyć w nim wroga – Dominik długo chowa urazę, jest mściwy i cierpliwie czeka na odpowiedni moment, aby uregulować rachunki. Zdobywa sobie przyjaciół pozytywnym nastawieniem do życia, obiektywnym postrzeganiem problemów oraz wrodzonym wyczuciem sprawiedliwości.

Praca i kariera zawodowa

W wolnym czasie oddaje się działalności publicznej. Dominik to mężczyzna praktyczny, który wytrwale dąży do wyznaczonych celów i potrafi zrealizować najśmielsze plany, ale nie poświęci życia pracy zawodowej. Jest pewny siebie i skłonny zarówno do działania, jak i refleksji. Kocha podróże, które są dla niego sposobem na uchwycenie sensu istnienia i zaspokojeniem pociągu do zmian.Prawdziwy władca. Radzi sobie z tym bardzo dobrze dzięki umysłowi analitycznemu. Cechuje go ponadto staranność i precyzja. Może i działa wolniej od pozostałych, ale za to w poukładany i dokładny sposób wykonuje powierzone mu zadania.

Predyspozycje zawodowe

Dominik idealnie sprawdzi się w takich zawodach jak: prawnik, naukowiec, plastyk, muzyk, literat.

Imieniny

Dominik imieniny obchodzi 22 stycznia, 9 marca, 9 kwietnia, 6, 12 maja, 6, 9, 12 czerwca, 6 lipca, 4, 6, 8, 27 sierpnia, 5, 14 września, 14 października, 5, 27 listopada, 29 grudnia.

Patroni

Św. Dominik Guzman – żył w latach 1170–1221. Pochodził z Hiszpanii z okolic Burgos. Po studiach w Walencji został kapłanem w 1196 r. Wędrując od wioski do wioski jako wędrowny kaznodzieja wyjaśniał prawdy wiary. Ta forma apostolstwa spowodowała utworzenie nowego zakonu. W 1215 r. powstał Zakon Kaznodziejski nazywany dominikańskim od imienia jego założyciela. W 1216 roku zakon oficjalnie zatwierdził papież Honoriusz III. Św. Dominik Savio – pochodził z Turynu i żył bardzo krótko, w latach 1842-1857. W 1854 r. został uczniem św. Jana Bosko i założył dla swoich kolegów Towarzystwo Niepokalanej. W wieku 15 lat zachorował na płuca i zmarł. Papież Pius XI nazwał go „małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on najmłodszym świętym oraz patronem ministrantów i młodzieży. Św. Dominik Opancerzony, benedyktyn żyjący w XI wieku. Praktykował surową ascezę, biczował się i sypiał na klęcząc. Św. Dominik z Sora, opat żyjący w X wieku. Założyciel wielu klasztorów zakonu benedyktyńskiego. Św. Dominik, hiszpański benedyktyn żyjący w XI wieku. Zamieszkał jako pustelnik w grocie Gór Sierra de Cameros.

Odmiany imienia Dominik

Domcio, Domeczek, Domek, Domi, Domik, Domin, Dominiś, Domiś, Domo, Domuś

Formy obcojęzyczna

Dominic, Dominick (ang.), Dominique (fr.), Dominik, Dominikus (niem.), Domingo (hiszp.), Domingos (port.), Domenico (wł.), Dominik (połud.-słow), Dominykas, Domininkas, Domas (litew.), Dominikos (gr.), Domonkos, Domokos, Domos (węg.)

Nazwiska od imienia Dominik

Dominiak, Dominiakowski, Dominiarz, Dominiczek, Dominiczewski, Domieniak, Domieniecki, Domieniewski, Domienik, Domienkiewicz, Dominiak, Dominiczak, Dominikiewicz, Dominikowski, Dominkiewicz, Dominowicz, Dominowski, Domińczak, Domiński, Domniak, Domnikowski

Znani imiennicy

Dominik Zasławski-Ostrogski – książę (ur. 1618) Dominik Magnuszewski – poeta polski, uczestnik powstania listopadowego Dominik Merlini – polski architekt pochodzenia włoskiego Dominik Szulc – historyk polski, prekusor pozytywizmu Domenico Cimarosa – kompozytor włoski Domenico Dolce – projektant mody, współpracuje ze Stefano Gabbana Domenico Scarlatti – kompozytor włoski Dominikos Theotokopulos – malarz hiszpański znany jako El Greco

Przysłowia

Fik mik, Dominik. Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka. Na święty Dominik, kopy z pola mig, mig. Na świętego Dominika zboże z pola do gumna zmyka.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Zielony, 3, lapis-lazuli.