Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Agnieszka

Znaczenie imienia Agnieszka Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Agnieszka

Imię Agnieszka pochodzi od greckiego słowa hagneia i oznacza: czystość, bez skazy, świętość.

Znaczenie imienia Agnieszka

Chętnie udziela porad – nawet nieproszona. Jest uczuciowa z pewną dozą fałszywej niewinności, która robi duże wrażenie na mężczyznach. Niestety bywa również bardzo surowa, jeśli ktoś nie spełnia jej wymagań, z łatwością usprawiedliwia za to ogół ludzkości. Pewnie kroczy obraną drogą i nie ulega wpływom. Do tego jest świadomą swej wartości kobietą. Potrafi zrealizować swe najśmielsze marzenia, a w pracy ceniona jest za wnikliwość. Jest też skrupulatna. Jej ograniczać nie można. Chociaż jest nieśmiała, potrafi z determinacją zdążać do celu. Jest pomysłowa, wygadana oraz sympatyczna.

Rodzina i miłość

Do uczuć i rodziny Agnieszka podchodzi bardzo energicznie, czasem nawet spontanicznie. Dla Ewy najważniejsza w uczuciach jest radość dawania – i tak jak w pracy, tak i w domu, daje z siebie wszystko. Jest kobietą bardzo otwartą, serdeczną, szczerą i wrażliwą – zdecydowanie daje się lubić, a jej walory wywierają korzystne wrażenie na płci przeciwnej. Nieraz zadręcza męża ciągłymi podejrzeniami. Bywa jednak, że zapomina o całym świecie i rzuca się w wir namiętności. Jest intrygantką, trzymającą wielbicieli na bezpieczny dystans. Jest osobą pełną wdzięku i uwodzicielską. Seks z nią jest często wyjątkowy, dziki, pełen fantazji.

Życie towarzyskie

Agnieszka przyjaciół trzyma z reguły na dystans, ale jest im bezgranicznie oddana. Zawsze zachowuje się godnie i z poszanowaniem przyjętych zobowiązań. To płochliwa kobieta i łatwo ją zranić.Kobieca zmienność i nastrojowość w Nataszy osiągają punkt kulminacyjny. Urzeka innych swoim nastawienie do świata, radosnym chwytaniem każdej chwili i zachwytem nad drobnymi rzeczami. Sama zaś jest bardzo pamiętliwa i tylko czeka na sposobność do zemsty. Ignoruje wszelką krytykę swojej osoby i zawsze jest z siebie zadowolona. Niestety często przyciąga do siebie ludzi nieszczęśliwych, którzy szukają spokoju i zrozumienia.

Praca i kariera zawodowa

Potrafi pokonywać napotykane przeszkody i odnaleźć najprostszą drogę prowadzącą do obranego celu. To osoba o bardzo chłonnym i błyskotliwym umyśle, która ceni sobie doskonałość i perfekcję w każdym działaniu. Niestety boi się ryzyka i zmian. Współpracownicy ją lubią, ponieważ jest życzliwa, pomocna i bardzo koleżeńska. Agnieszka dobrze przy tym zna swoje możliwości i potrafi perfekcyjnie je wykorzystać.Agnieszka to typ siłaczki i niezmordowanej pracownicy. Dzięki sprytowi oraz odwadze potrafi zapanować nad każdą sytuacją. Jest bardzo zasadnicza i dobrze wie, co robić.

Predyspozycje zawodowe

Idealna praca dla Agnieszki to dziennikarstwo, praca w reklamie lub marketingu, obsługa turystyczna.

Imieniny

Agnieszka imieniny obchodzi 1, 21, 28 stycznia, 28 lutego, 2, 6, 26 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 17 czerwca, 27 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 11 listopada.

Patroni

Św. Agnieszka Rzymska – patronka dzieci i symbol niewinności. Św. Agnieszka z Asyżu – młodsza siostra św. Klary, z którą razem założyła przy kościółku św. Damiana zakon „Ubogie Panie” (nazwane później klaryskami). Św. Agnieszka z Pragi – założyła klasztor klarysek czyniąc z niego ośrodek odnowy religijnej promieniujący na całą Europę. Św. Agnieszka z Montepulciano – włoska dominikanka słynąca z daru proroctw.

Odmiany imienia Agnieszka

Aga, Agna, Agusia

Formy obcojęzyczna

Agnes (ogólnie), Ines (hiszp.), Agnessa (ros.), Agnese (wł.), Agni, Aneza (gr.)

Nazwiska od imienia Agnieszka

Agnieszczyn, Agniszowicz, Agnusiak

Znani imiennicy

Agnieszka Chylińska – wokalistka Agnieszka Duczmal – dyrygentka Agnieszka Fatyga – aktorka Agnieszka Holland – reżyserka filmowa Agnieszka Kotulanka – aktorka Agnieszka Osiecka – poetka

Przysłowia

Skromna jak święta Agnieszka, a diabeł w niej mieszka. Na świętą Agnieszkę wychodzi woda na ścieżkę.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Liliowy, 3, ametyst