Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Mateusz

Znaczenie imienia Mateusz Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Mateusz

Mateusz jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattania (dar Jahwe, dar Boży). W Polsce występuje od XII wieku.

Znaczenie imienia Mateusz

Działa nazbyt impulsywnie. Kocha swój dom i rodzinę. Nie jest jednak pracoholikiem. Niemiłosiernie dokucza, jeśli kogoś obdarzy sympatią. Nie pogardzi zatem spokojnym spacerem albo piknikiem.

Rodzina i miłość

Podąża w życiu prostą drogą, więc jego wybranka nie będzie musiała się o niego martwić. Nie lubi mieć związanych rąk i stroni od ograniczeń. Z pozoru nieśmiały, posiada niestety trudny charakter. Nie wdaje się w zbędne konflikty i ustępuje dla świętego spokoju. To jednak pozory.

Życie towarzyskie

Nie potrafi jednak w pełni otworzyć się na ludzi i zachowywać zupełnie swobodnie. Sam niestety niechętnie się zwierza i często ukrywa swe prawdziwe oblicze, co nie wychodzi mu do końca na dobre. Jest jednak otwarty na każdego i z łatwością podbija serca ludzi. Niestety nie tylko wobec siebie ma nadmierne wymagania, ale i w stosunku do innych, a to nie jest już dobrze odbierane. Wyciągniętej dłoni nie odtrąci – obdarzy w zamian prawdziwą przyjaźnią i nieco złagodnieje.

Praca i kariera zawodowa

Sprawdzi się w każdym zawodzie, który upatrzy. Potrafi także być dobrym organizatorem i z łatwością przejmuje inicjatywę. Nie brakuje mu niczego i osiąga doskonałość oraz perfekcję w tym, co robi. Kieruje się w życiu intuicją i wiarą w swe możliwości. Wie, na co go stać i potrafi tę wiedzę wykorzystać w życiu.

Predyspozycje zawodowe

Ponieważ jego główną misją życiową jest niesienie pomocy i obrona niesłusznie atakowanych, Mateusz zrealizuje się w zawodach prawniczych i związanych ze sprawiedliwością a także aktorstwo.

Imieniny

Mateusz imieniny obchodzi 22, 27 stycznia, 27 marca, 8 kwietnia, 11, 21 września, 12, 13 listopada, 27 grudnia.

Patroni

Św. Mateusz – Apostoł i Ewangelista, autor pierwszej Ewangelii. Po ukrzyżowaniu Chrystusa opuścił Palestynę i prowadził działalność misyjną m.in. w Etiopii i Persji. Podobno zmarł jako męczennik w Etiopii, jednak podaje się także, że zmarł śmiercią naturalną. Patron celników, poborców i komorników.

Odmiany imienia Mateusz

Maciaszek, Matek, Mateuszek, Mati, Matusek, Matuś, Matys, Matysek

Formy obcojęzyczna

Mathaeus, Matthaeus (łac.), Matthew, Mathew (ang.), Matthaeus (niem.), Mathieu (fr.), Mateo (hiszp.), Matteo (wł.), Matfej, Matvej, Mateuš (ros.), Matouš (czes.), Matúš (słowac.), Mateja, Matija (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Mateusz

Matecki, Matejek, Matejko, Matejski, Matejuk, Matusewicz, Matusiak, Matusiewicz, Matusik, Matuszak, Matuszczak, Matuszczyk, Matuszek, Matuszewicz, Matuszewski, Matuszyński, Matwiński, Matyjasik, Matyjaszek, Matyjaszewski, Matyjaszkiewicz, Matyjaszko, Matyjewski, Matysek, Matysiak, Matysiewicz, Matysik, Matyska, Matyszewski

Znani imiennicy

Mateusz Damięcki – aktor Mateusz Kusznierewicz – żeglarz, mistrz olimpijski Mateusz Sawrymowicz – pływak, mistrz świata Mateusz Święcicki – kompozytor i muzykolog

Przysłowia

Przyszła kryska na Matyska. Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje. Gdy święty Mateusz w śniegu przybieżał, będzie po pas całą zimę leżał. Wzięli diabli kołyskę, niech wezmą i Mateuszka.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 6, turkus