Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Adam

Znaczenie imienia Adam Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Adam

Imię Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (ziemia), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: pierwszy człowiek stworzony przez Boga.

Znaczenie imienia Adam

Adam to niezależny, a jednak rozważny mężczyzna. Niestety w kontaktach towarzyskich i w związku bywa zarozumiały oraz kapryśny. Jest do tego obiektywny, potrafi przyznać się do błędu i nie dziwi się, że spotyka go kara, gdy zawini. Mimo to jest dobrym współmałżonkiem, zgodnym partnerem i wzorowym rodzicem. Niestety jest mało komunikatywny, przez co chłodny w kontaktach z innymi, wewnętrznej czułości i zmysłowości jednak mu nie brak. To szarmancki, pełen uroku osobistego, a przy tym niejednokrotnie przystojny mężczyzna. Adam jest przede wszystkim lojalny oraz przyjacielski. Jego niezwykła żywotność sprawia, iż jest cenionym towarzyszem zabaw, imprez, wypadów poza miasto. Ma bardzo silną wolę, często jednak jest nadmiernie uparty i konserwatywny. Nie bierze udziału w wyścigu szczurów a po pracy musi mieć czas dla siebie. To bardzo przebojowy mężczyzna.

Rodzina i miłość

Szanuje co prawda życie rodzinne i pozostaje wierny żonie, ale bardziej ceni sobie wolność i niezależność. Bywa, iż zdenerwowany tym faktem zarzuca bliskim, że nie zależy im na jego szczęściu. W głębi swej natury jest dobrym mężem i ojcem, ale trzeba tę naturę odkryć i pielęgnować. Jednak w uczuciach do wybranki swego serca bywa zbyt zaborczy – pragnie bezwzględnej wierności, a zdaje sobie sprawę z uroków kobiety u swego boku. Nie da się go uwieść, ale można skraść mu serce. Bez problemu znajduje szybko odpowiednią kandydatkę i od razu szczerze ją kocha. Urok Adama przyciąga kobiety, które dobrze się czują w jego towarzystwie, ale on nie przywiązuje do tego wielkiej wagi. Nie oznacza to, iż nie potrafi krytycznie ustosunkować się do niejasnych sytuacji i stanowczo zaprotestować. Wcześnie rozpoczyna ożywione życie seksualnie i nieustannie poszukuje partnerki idealnej.

Życie towarzyskie

Jest lubiany i szanowany. Adam lubi rozmyślać i analizować otaczający go świat. Jest oryginalny, niecierpliwy i impulsywny, ale też życzliwy, serdeczny oraz otwarty.Adam również w kontaktach towarzyskich nie jest do końca przewidywalny i stały emocjonalnie. Nie lubi i nie toleruje cwaniactwa i bywa zaborczy o ludzi, do których się przywiąże. To dobry towarzysz zabaw i rozmów, ale niezbyt dobry przyjaciel. Zdecydowanie jednak jest to przyjazny człowiek kochający aktywne życie towarzyskie. Adam ma skłonności do okresowych załamań i popadania w nałogi. Jest serdeczny i nikogo nie lekceważy.

Praca i kariera zawodowa

Adam jest wytrwały i zdyscyplinowany. Faktycznie, Adama cechują charyzma, oryginalność i przenikliwość. Wyróżnia go ponadto dociekliwość, dobra pamięć i przedsiębiorczość. Jest pewny siebie, ambitny i uparty. Nie łatwo nakłonić go do zmiany postanowienia, czasami graniczy to z cudem. Cechuje go dodatkowo niezwykła precyzja i systematyczność. Ma w sobie coś z rycerza – stworzony jest do walki, a nie do uprawy roli. Jeśli posiada talent literacki, zaowocuje to ciekawymi publikacjami. Nie zapomina o ludzkich uczuciach po drodze i potrafi przyznać się do błędu, dlatego jest lubiany przez współpracowników i ceniony przez przełożonych. Zdecydowanie jednak rezygnuje ze współpracy, jeśli postępowanie towarzyszy jest wątpliwe pod względem etycznym.

Predyspozycje zawodowe

Adam świetnie poradzi sobie jako architekt, budowniczy, ogrodnik, leśnik, lekarz, pedagog.

Imieniny

Adam imieniny obchodzi 6 kwietnia, 16 maja, 12 czerwca, 9 września, 12, 24 grudnia.

Patroni

Adam – biblijny ojciec rodzaju ludzkiego.

Odmiany imienia Adam

Adamek, Adasiek, Adaś

Formy obcojęzyczna

Adam (ogólnie przyjęta forma), Hadam (niem.), Aatami (fiń.), Adan (hiszp.), Adamus (hol.), Adamos (gr.)

Nazwiska od imienia Adam

Adamas, Adamaszek, Adamcewicz, Adamczak, Adamczek, Adamczewski, Adamczowski, Adamczuk, Adamczyk, Adamczykowski, Adamecki, Adamek, Adamiak, Adamiczek, Adamiec, Adamiecki, Adamik, Adamiszyn, Adamiuk, Adamkiewicz, Adamkow, Adamkowicz, Adamkowski, Adamow, Adamów, Adamowicz, Adamowski, Adamski, Adamus, Adamusiak, Adamusik, Adamuszek, Adasiak, Adasiewicz, Adaszkiewicz, Adaśko

Znani imiennicy

Adam Asnyk (1838-1897) – poeta Adam Hanuszkiewicz (ur.1924) – aktor i reżyser teatralny Adam Mickiewicz (1798-1855) – wieszcz narodowy Adam Naruszewicz (1733-1796) – poeta i historyk Adam Sapieha (1876-1951) – metropolita krakowski

Przysłowia

Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie. Adam zwala na Ewę, na Adama Ewa – a oboje jedli z drzewa.

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Czerwony, 1, czerwony kamień polny