Wielka Księga Imion

Największy zbiór imion

Znaczenie imienia Janina

Znaczenie imienia Janina Udostępnij obrazek:

Pochodzenie imienia Janina

Janina jest to żeńska forma imienia Jan. W Polsce imię to w tej formie pojawiło się pod koniec XIX w. Wcześniej było popularne jako Jana albo Joanna.

Znaczenie imienia Janina

Kochająca matka i czuła małżonka – jeśli tylko pozwoli jej się postępować zgodnie z własną wizją rodziny. Ma lekko wybuchową naturę, ale za to głęboką skłonność do poświęcenia i oddania. Oprócz tego musi go cechować stoicka cierpliwość. Gustuje w ludziach konkretnych, zdecydowanych, spragnionych przygód. Żyjąc, zachowuje stabilizację. Żyje z wielkim rozmachem oraz fantazją – nikt się z nią nie nudzi, ani nie odczuwa przy niej skrępowania. To kobieta pełna energii i temperamentu, ale często zachowuje się dziecinnie.

Rodzina i miłość

Nie boi się zrezygnować z siebie i całkowicie podporządkować wybrankowi serca, ale zazwyczaj nie musi tego robić. Wybiera jednak spośród tych z dobrą pozycją. Niestety w życiu prywatnym opuszcza ją charakterystyczna pewność siebie, a wkradają się nerwowość i zwątpienie, ponieważ za wiele chce z siebie oddać. Jest o co walczyć, bo to niebywała osoba! Bardzo kobieca, bardzo zmysłowa – urokliwa kokietka, gotowa przychylić nieba swojemu wybrankowi. To tutaj poszukuje pocieszenia, ciepła i wytchnienia.

Życie towarzyskie

Janina lubi otaczać się ludźmi, ale przyjaciół dobiera ostrożnie i ma ich niewielu. Z nią nie można się nudzić, a ponadto na nią zawsze można liczyć. Jest wyrozumiała i otwarta na drugiego człowieka.Janina z reguły jest spokojną i zrównoważoną osobą. Dobrze czuje się przy tym wśród ludzi sztuki oraz na łonie przyrody.

Praca i kariera zawodowa

Janina nie przykłada jednak wagi do kariery zawodowej, jeśli jednak osiągnie wysokie stanowisko, będzie odpowiedzialnie i sprawiedliwie wypełniać swoje obowiązki i powierzone jej zadania – byle niezbyt wymagające!. Nie podejmie działania wbrew swej woli! Posiada liczne zdolności, a największym jej atutem jest charyzma, dzięki której z łatwością pociąga za sobą innych. Należy pamiętać, iż Janina niechętnie podporządkowuje się jakimkolwiek nakazom i zakazom. Jednocześnie Janina posiada w sobie coś z flegmatyka – znacznie bardziej ufa swoim przemyśleniom niż intuicji i nie działa pod wpływem impulsu. Potrafi trwać przy swoim, nawet gdy nie jest pewna swych racji.

Predyspozycje zawodowe

Janina dzięki swoim wrodzonym predyspozycjom, pracowitości i konsekwencji może osiągnąć sukces w wielu różnych zawodach. Świetnie da radę sobie jako urzędniczka, sekretarka, handlowiec oraz nauczycielka.

Imieniny

Janina imieniny obchodzi 10, 17, 23, 25, 27, 31 stycznia, 4, 5, 8 lutego, 5, 8, 17, 27, 28, 30 marca, 7, 13 kwietnia, 6, 10, 12, 15, 16, 18, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30 maja, 12, 16, 22, 24 czerwca, 20, 21, 29 sierpnia, 3, 11, 13, 17, 20, 21, 26, 28 września, 1, 2, 3, 9, 19, 20, 23 października, 11, 12, 13, 24, 26 listopada, 4, 14, 21, 23, 27 grudnia.

Patroni

Brak

Odmiany imienia Janina

Jana, Jancia, Jancik, Janeczka, Jania, Janinka, Janka, Janulka, Janusia, Januśka, Jasia, Jasieńka, Jasiula, Jaśka

Formy obcojęzyczna

Joanna (łac.), Jane, Jean, Joan, Jayne (ang.), Johanna, Hanne (niem.), Jeanne (fr.), Juana (hiszp.), Gianna, Giovanna (wł.), Ivana, Ioanna, Janina (ros.), Ivana, Jana (czes., słowac.), Ivana, Ivanka, Jana, Janka, Jovanka (połud.-słow.)

Nazwiska od imienia Janina

Brak

Znani imiennicy

Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Porazińska – poetka Janina Szreniawa – aktorka teatralna Jane Fonda – amerykańska aktorka filmowa Janis Joplin – amerykańska wokalistka rockowa

Przysłowia

Brak

Szczęśliwy kolor, liczba, kamień

Żółty, 4, koral